سودالیت

سودالیت

سودالیت در سالهای سنگهای قیمتی کاملاً جوان است. سنگ قیمتی عمیق آبی تا سال 1806 یعنی در گرینلند پیدا نشد. حتی پس از کشف سنگهای معدنی سودالیت ، تا سال 1891 به عنوان سنگهای قیمتی زینتی از سولالیت تقدیر به عمل نیامد. کانسارهای سنگی بزرگ سودالیت در این زمان در انتاریو ، کانادا یافت می شدند. از آنجا که دیگر رسوبات سنگ معدنی سودالیت در برزیل ، هند ، نامیبیا ، روسیه و مونتانا در ایالات متحده یافت شده اند.

سنگهای معدنی سودالیت همیشه به رنگ آبی عمیق نیستند. رنگ سودالیت همچنین می تواند خاکستری ، بنفش ، نارنجی یا زرد باشد یا ممکن است به هیچ وجه رنگی نداشته باشد. سنگهای قیمتی عمیق آبی دارای فلورسانس نارنجی هستند. سنگهای قیمتی سودالیت ممکن است دارای رنگ بنفش نیز باشند و معمولاً دارای روکش سفید ، تقریباً مانند تیله یا شکاف سفید هستند. رگه های سفید و شکاف های کلسیت هستند.

نام این سنگ قیمتی سنگی عمیق همه چیز در ترکیب آن است. معنی سودالیت در یونانی سنگ نمک است. کلمه یونانی نمک سودا و سنگ لیتوس است. به این دلیل که حاوی مقدار زیادی نمک است به این نام Sodalite نامگذاری شد. این سطح بالای نمک در ترکیب سدیمیت چیزی است که آن را به یک ماده معدنی تبدیل می کند نه یک سنگ. سنگهای قیمتی سودالیت نیز بعضا به صورت آلومیت ، سنگ آبی یا دیترویت به فروش می رسند.

سودالیت آبی عمیق غالباً با لاجورد لاپیس اشتباه می گیرد که گهگاهی حاوی سالالیت است. با این حال ، لاجورد لاپیس یک سنگ معدنی واقعی است که چگالی بالاتری نسبت به سوداولیت دارد. آزوریت ها ، دامورتیریت ها و لازولیت ها نیز گاه با سودالیت اشتباه گرفته می شوند.

سنگ قیمتی معدنی دیگری که نوعی سدیمیت است ، هکمنیت نامیده می شود. این نوع سنگ معدنی سودالیت صورتی یا بنفش صورتی است. سودایلیت صورتی یا هاکمانیت بسیار نادر است و دارای حساسیت غیرمعمول در برابر نور خورشید است که به تنش یا فوتوکرومیسم برگشت پذیر مشهور است. وقتی هکمنیت در معرض نور خورشید باشد ، رنگ آن تغییر می کند. هنگامی که از نور خورشید خارج می شود ، رنگ به آنچه قبل از قرار گرفتن در معرض نور است برمی گردد. سودایلیت صورتی یا هاکمانیت حتی جوانتر از سوداولیت است. در سال 1991 در کبک کانادا کشف شد.


آویز سودالیت

آویز سودالیت

آویز سودالیت..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

آویز سودالیت

آویز سودالیت

..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

آویز سودالیت

آویز سودالیت

آویز سودالیت..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

آویز سودالیت

آویز سودالیت

آویز سودالیت..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

نمایش 1 تا 4 از 4 (1 صفحه)